Мінімум політики – максимум економіки
Vkontakte Facebook Twitter RSS
Заходи Олександр Домбровський — про необхідність розвивати виробництво рідкого біопалива в Україні

Олександр Домбровський — про необхідність розвивати виробництво рідкого біопалива в Україні

22.09.2017
| Заходи

22 вересня в Комітеті Верховної Ради з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки відбулась нарада з опрацювання законодавчих ініціатив щодо розвитку сфери виробництва рідких біологічних видів палива. В обговоренні взяли участь народні депутати, представники державних інституцій, учасники ринку та експерти галузі.

Олександр Домбровський, в.о. Голови Комітету,  констатував,  що нині частка біопалива в енергетичному балансі країни є незначною та назвав причини  такої ситуації:

Незважаючи на бажання розширити виробництво і споживання біопалива, низку ухвалених законів та урядових програм, сьогодні в енергетичному балансі країни частка біопалива надзвичайно низька. Головними причинами такого стану є недосконала система державного управління в галузі. Між тим, Україна має всі передумови для розвитку виробництва біопалива, і це допоможе знизити залежність від імпортних енергоносіїв та негативний вплив на довкілля.

 

1 (1)

Парламентарій розповів про міжнародний досвід використання рідкого біопалива:

У США додавати етанол до бензину почали ще в кінці 70-х років минулого століття. В країнах Євросоюзу біодизель виробляється з 1992 р.. Ріст виробництва цих видів біопалива спостерігався після 2004 р., коли були прийняті відповідні політичні рішення щодо стимулювання розвитку цієї галузі. Близько 90 % європейського виробництва рідкого біопалива для автомобілів припадає на три країни Німеччину, Францію й Італію.

Щодо ситуації в Україні Олександр Домбровський зазначає:

На жаль, ні ухвалені раніше закони, ні задекларовані цілі не реалізували потенціал виробництва рідкого біопалива в Україні та не спричинили буму в даній сфері.

Народний депутат представив  учасникам наради історичну ретроспективну ухвалення рішень в сфері виробництва рідкого біопалива:

Перші спроби законодавчо врегулювати сферу рідкого біопалива відбулися ще у 2000 року, коли парламент ухвалив Закон України „Про альтернативні види рідкого і газового палива”. Однак конкретні фінансові механізми такої підтримки так і не було розроблено. В 2003 році було прийнято Закон „Про альтернативні джерела енергії”, а у 2006 –  затверджено „Державну програму розвитку виробництва біодизеля на період до 2010 року”, відповідно до якої планувалося побудувати майже 20 заводів із виробництва біодизеля потужністю від 5 до 100 тис. т на рік. Того ж  2006 року Верховна Рада ухвалила Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання виробництва бензинів моторних сумішевих із вмістом біокомпонентів”. Згодом, у 2009 році, було прийнято Закон України „Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння виробництву та використанню біологічних видів палива”, який запровадив цілу низку стимулів та переваг для виробників біопалива. На думку фахівців, до 2015 року Україна могла замістити, як мінімум, 30 % імпорту традиційного палива біопаливом власного виробництва. Але, як ми бачимо,  цього не відбулося. Серйозна спроба поетапного збільшення частки біопалива у моторному паливі відбулася у 2012 році, коли у парламенті був ухвалений Закон “Про виробництво та використання моторного пального з вмістом біокомпонентів”. Відповідно до цього Закону, вміст біоетанолу в моторному паливі, що виробляються та/або реалізуються на території України, мав становити:

— у 2013 році — рекомендований вміст не менш як 5% (об’ємних);

— у 2014-2015 роках — обов’язковий вміст не менш як 5% (об’ємних);

— з 2016 року — обов’язковий вміст не менш як 7% (об’ємних).

Проте, прийнятий в 2015 році Закон України щодо спрощення умов ведення бізнесу в прикінцевих положеннях визнав таким, що втратив чинність Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо виробництва та використання моторних палив з вмістом біокомпонентів». Таким чином, було скасовано норму щодо обов’язкового вмісту біоетанолу в моторному паливі, що абсолютно не стимулює розвиток галузі, важливої для України, її екології та енергетичної безпеки.

Тому сьогодні існує необхідність якісного законодавчого врегулювання сфери виробництва рідкого біопалива в Україні.І це повинно сприяти виконанню Національного плану дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року (затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р.), яким передбачено значне збільшення використання рідкого біопалива.

На нараді Сергій Савчук, Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України,  презентував концепцію законопроекту щодо розвитку сфери виробництва рідких біологічних видів палива, а експерти та представники галузі долучилися до обговорення даної ініціативи.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обов'язкові поля позначені *

Мінімум політики – максимум економіки
credit