Мінімум політики – максимум економіки
Vkontakte Facebook Twitter RSS
Заходи Олександр Домбровський: “Україна має використовувати ефективні моделі управління державними активами в енергетиці”

Олександр Домбровський: “Україна має використовувати ефективні моделі управління державними активами в енергетиці”

13.02.2017
| Заходи

10 лютого у Комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки відбувся круглий стіл на тему: “Яка модель управління державними активами потрібна Україні”.

DSC_0435Відкрив круглий стіл в.о. Голови Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський. Парламентарій розповів про світовий і вітчизняний досвід корпоративного управління енергетичних компаній:

У світовій практиці так склалось, що саме в енергетиці — найбільша частка державних компаній. Головним чином, це обумовлено тим, що енергетика дуже тісно пов’язана з національними надрами, з транспортними енергетични­­ми мережами та з енергетичною безпекою, яка має високі техногенні ризики. Через це навіть розвинуті країни не змогли відмовитись від впливової участі держави в сфері енергетики.

В Україні державні енергетичні компанії також відіграють ключову роль. Зокрема, це і сектор  газовидобування, атомної та гідроелектрогенерації, а також компанії, які керують магістральними газопроводами та електромережами. Загалом, в Україні нараховується близько 3500 державних підприємств. В середньому, це в 10 разів більше, ніж в більшості великих країн Європи. Для порівняння: в Швеції – 49 держкомпаній, а у Норвегії – 70. Це призвело до того, що в окремих міністерствах в управлінні зараз знаходиться 100, 200 й більше підприємств, причому, зовсім різних за профілем. Як результат, нині з 3500 понад 1700 підприємств не працюють, оскільки перебувають в банкрутстві чи ліквідації.

Олександр Домбровський висловив своє занепокоєння фінансовим станом державних підприємств:

Вражає обсяг збитковості державних підприємств через їх погане управління: в 2015 р. збитки ТОП-100 держкомпаній (а це 94% всіх активів) склали майже 65 млрд грн, у 2014 – 119 млрд грн. І справа не у війні. У 2013 р. збитки держпідприємств – 14 млрд грн. У 2012 р. – 10 млрд грн.

 

Під час круглого столу експерти, народні депутати України, урядовці, керівники енергетичних підприємств та представники міжнародних організацій обговорили ефективні моделі управління енергетичними активами, а також обговорили успіхи та виклики перших реформ в управлінні державними активами.

Зокрема, Ольга Бєлькова, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки зазначила:

На жаль, треба констатувати, що держава є неефективними власником. Це не є особливістю винятково України. У всьому світі, як у традиційних капіталістичних країнах, так і в країнах соціалістичного спрямування (наприклад, Китаї), визнано, що приватний капітал та неупереджене, незалежне від політики і професійне управління активами є значно прогресивнішим і ефективнішим, ніж перебування таких активів у державній власності. Однак, звичайно, як підтверджується і світовою практикою, деякі активи доцільно залишити у держави на певний час або навіть назавжди.

Олена Гордієнко, член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, розповіла, як не допустити помилок минулого для ефективного корпоративного управління.

У свою чергу, Діруш Мажец, віце-президент Правління PGE Polska Grupa Energetyzacna S.A., презентував міжнародний досвід ефективних моделей управління державними активами.

Позицію ЄБРР висвітлила Марина Петров та розповіла про “рецепти успіху” корпоративного управління для України та поради від донорів.

На заході першим заступником міністра економічного розвитку та торгівлі Максимом Нефьодовим була презентована урядова модель з управління державними активами та великими енергетичними компаніями.

Про успіхи та виклики перших реформ в управлінні державними компаніями розповіли Юлія Ковалів, голова Наглядової Ради НАК «Нафтогаз»; Андрій Коболєв, Голова правління НАК «Нафтогаз», та Всеволод Ковальчук, в.о. директора НЕК «Укренерго».

Олександр Домбровський висловив підтримку створення ефективних моделей управління держпідприємствами:

Ми будемо робити все для того, щоб рекомендувати уряду рішення, які дадуть змогу підвищити ефективність управління державними активами в енергетиці.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обов'язкові поля позначені *

Мінімум політики – максимум економіки
credit