Мінімум політики – максимум економіки
Vkontakte Facebook Twitter RSS
Заходи Олександр Домбровський: «Законопроектом про ринок електроенергії ми хочемо зламати монополістські схеми, щоб споживач мав право вибору»

Олександр Домбровський: «Законопроектом про ринок електроенергії ми хочемо зламати монополістські схеми, щоб споживач мав право вибору»

05.12.2016
| Заходи

У п’ятницю, 2 грудня, у Вінниці, за ініціативи  в.о. голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександра Домбровського, відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Реформування ринку електричної енергії. Презентація та обговорення проекту Закону «Про ринок електричної енергії України».

dsc08165Участь у дискусії взяли експерти у сфері енергетики зі столиці, кількох областей України, представники бізнесу та влади.

За словами Олександра Домбровського, Вінницю для проведення «круглого столу» він обрав не випадково.

У Вінницькій області продовжується впровадження багатьох інвестиційних проектів, які ми започатковували ще з 2005-го року, реалізуються програми з енергоефективності, будуються малі ГЕС, сонячні електростанції, біогазові комплекси. Вінниччина є локомотивом із впровадження «зеленої» енергетики», розробок у сфері біоенергетики. Разом з тим, в області, як і на всій території України, гостро відчувається потреба в реформуванні енергетичної галузі: тут так само є проблема зношеності теплових станцій, монопольного становища Ладижинської ТЕС тощо, — говорить парламентарій.

Реформування ринку електроенергії — це одне із зобов’язань, які наша держава взяла на себе, приєднуючись до Європейського енергетичного співтовариства. Крім того, формування вільного ринку електричної енергії з правом споживачів обирати собі постачальників та виробників призведе до конкуренції та поліпшення якості надання відповідних послуг, — вважають експерти.

Учасники «круглого столу» обговорили законопроект «Про ринок електричної енергії України». Голова Ради оптового ринку електроенергії в Україні Костянтин Запайщиков каже, що ухвалення цього документа назріло вже давно.

Електроенергія повинна стати товаром не тільки теоретично. У Європі споживачі не бігають за виробниками чи постачальниками, наш споживач має також отримати право укладати договори з тими постачальниками, які запропонують найвигідніші умови. Електроенергія має отримати властивості товару, а її виробники – фінансові ресурси для модернізації генеруючих потужностей, — говорить Костянтин Запайщиков.

Новий законопроект вигідний всім, окрім, хіба що, тих, хто відстоює інтереси монополістів, — вважає радник міністерства енергетики та вугільної промисловості України, член робочої групи з підготовки законопроекту Станіслав Масевич.

Виробники та постачальники електроенергії будуть боротися за споживача, пропонуючи зручні цінові пакети. Споживач зможе розділяти своє добове споживання між різними постачальниками, нинішні обленерго перестануть бути монополістами на цьому ринку, — каже Станіслав Масевич.

Якщо 22 грудня, як ми очікуємо, за проект Закону депутати проголосують, а Президент його підпише, то вже з 1 січня 2019 року обирати собі постачальників електроенергії на вільному ринку зможуть всі промислові споживачі, а з 1 липня 2020 року – населення і малий бізнес. Ми очікуємо, що на ринку може з’явитися кілька тисяч постачальників електроенергії. На перехідний період – з 1 січня 2019 року регулятор матиме механізм впливу на тарифи, аби вони різко не зросли. Крім того, буде суттєво спрощено процедуру підключення до мереж, — зауважив радник профільного міністерства, один з учасників робочої групи, що готувала законопроект Андрій Перевертаєв.

Ринок електричної енергії дозволить розвивати її виробництво з альтернативних джерел, якщо цього не робити, з часом дешевше буде купувати електрику за кордоном, — вважає голова Української асоціації відновлювальної енергетики Олексій Оржель. Підтримує колег з робочої групи, що працювала над законопроектом, і екс-заступник міністра енергетики та вугільної промисловості України Олександр Светелік.

За словами очільника  профільного парламентського комітету Олександра Домбровського, виграти від впровадження в дію цього закону мають, насамперед, споживачі. Хоча б через те, що ціноутворення на електроенергію стане ринковим, а відтак, зрозумілим і прозорим, вартість кіловат-годин для бізнесу та населення може зменшитись. Щоправда, нині важко спрогнозувати, наскільки. Але розрахунки, проведені за сьогоднішніми цінами, показують, що люди можуть економити на кіловаті приблизно 15-20%.

Ринок електроенергії — один з найскладніших, на ньому в рік обертається до 160 мільярдів гривень. Ми розуміємо, є певні, звички, зрештою, схеми, які ми хочемо зламати на користь споживача. Стати монополістом і отримати право вибору має той, хто купує електроенергію. Тому й дискусії в парламенті дуже складні, але ми маємо рухатись вперед. Адже Україна – єдина країна на пострадянському просторі, яка досі має менший ВВП, ніж 1990-го року – близько 60% тодішнього показника. А модернізувати країну без модернізації енергетичного ринку неможливо, — каже Олександр Домбровський.

Голова Вінницької ОДА Валерій Коровій впевнений, що депутати підтримають законопроект, попри потужне парламентське лобі монополістів.

Ніхто не захоче відкрито виступити і сказати, що він підтримує монополістів. Тим більше, усі розуміють, що вільний ринок електроенергії – це об’єктивна необхідність. Ми сьогодні вже бачимо перші позитивні результати впровадження ринку природного газу – промислові споживачі уже можуть вибирати із сотень постачальників. На жаль, поки що, це недоступно для побутових споживачів, але ми до цього так чи інакше, прийдемо. Як і до вільного ринку теплової енергії, — зазначив Валерій Коровій.  

Загалом, учасники «круглого столу» у Вінниці, серед яких були й підприємці різних галузей, погодились, що законопроект щодо ринку електроенергії, дійсно, потрібно ухвалювати. І чим раніше — тим краще.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обов'язкові поля позначені *

Мінімум політики – максимум економіки
credit